20.července 1999 - č. 29

HUDBA Z REGIONU: TELEGRAF

"Předskakovali jsme Příbuzným"


Současné složení kapely Telegraf: Vladimír "Plecháček" DOSKOČIL (mandolína, zpěv), Oto KELEMEN (banjo), Robert "Vanavan" ADAMEC (kytara, zpěv) a Roman "Rumíš" RATHÚSKÝ (kontrabas, zpěv). - Foto: archiv kapely
Povídání o historii kapely Telegraf lze začít již v květnu roku 1995, kdy se rozchází kapela MUMLAFO (MUzika MLAdých FOtrů) hrající po hradišťských hospodách limotrampo-decho-pop v obsazení: Cyra - kytara, Vanavan kytara, Plecháček - banjo a Rumíš - kontrabas.
"Na jednom z posledních "koncertů" se do nás zaposlouchal Laďa Červenka (dříve Hazard, Sládci) a přes léto vznikla kapela nová , hrající v obsazení : Laďa - banjo, Vanavan - kytara, Plecháček mandolína a Rumíš - kontrabas. Styl kapely se začal pod Laďovým vedením orientovat na country & bluegrass. Kapela se celé léto sehrávala a přidala se k nám i houslistka Vanda," vzpomíná na začátky Telegrafu Roman Rathúský alias Rumíš.
Repertoár se skládal ze všeobecně známých hitů, objevuje se však i snaha o interpretaci bluegrassu.
"Veřejné vystupování před rozrůstajícím se publikem si vynutilo úvahy o aparatuře, která by nám umožnila zachovat jeden ze základních kamenů bluegrassu - zpěv a nenutila nás řvát jak na lesy," pokračuje dále Roman. Po čase se repertoár kapely rozšiřuje a kapela již vystupuje na několika větších akcích. Vrcholem této etapy bylo KUNOVICKÉ FOLKOVÁNÍ 98, kde Telegraf vystoupil coby předkapela samotných PŘÍBUZNÝCH. V této době však odchází Laďa Červenka. Kapela nějaký čas hraje ve třech. "Za to, že Telegraf zůstal Telegrafem, je třeba poděkovat jak naší tvrdohlavosti, tak přízni publika. Velmi příjemně se nám hrálo třeba v Lázních Leopoldov, nebo v Bílovicích nad Svitavou, kde máme celý fanklub," vyznává se Roman Rathúský.
Koncem srpna 1998 se na kapelu přece jen usmálo štěstí. Složení je rozšířeno o banjo, které dodnes třímá Oto Kelemen. Kapela to rozjíždí naplno. Countrybály v Květné a ve slovenském Beckově, oblíbená hospoda Pod Skalou, Lovecká restaurace na Smraďavce,... Jestliže jste Telegraf ještě neslyšeli, máte příležitost. 3. srpna vystupují v nádherném prostředí Lovecké restaurace na Smraďavce.
ZUZANA HÁJKOVÁ