HISTORIE KAPELY - stručná

se zvláštním přihlédnutím ke konci roku 1998

V květnu 1995 se rozchází kapela MUMLAFO (MUzika MLAdých FOtrů) hrající po hradišťských hospodách LimoTrampoDechoPop v obsazení : Cyra - kytara, Vanavan - Kytara, Plecháček - banjo a Rumíš - kontrabas.

Na jednom z posledních "koncertů" se do nás zaposlouchal Laďa Červenka (dříve Hazard, Sládci) a přes léto vznikla kapela nová , hrající v obsazení : Laďa - banjo, Vanavan - kytara, Plecháček - mandolina a Rumíš - kontrabas. Styl kapely se začal pod Laďovým vedením orientovat na country & bluegrass. Kapela se celé léto sehrávala a přidala se k nám i houslistka Vanda.

Repertoár se skládal ze všeobecně známých hitů skupin Greenhorns, Rangers, Poutníci, Cop, ale také jsme začali pokukovat po základních kamenech klasického bluegrassu (Foggy Mountain Breakdown či Flint Hill Special).

V lednu jsme poprvé vystoupili v hospodě Pod skalou na Břestku, což nás donutilo vymyslet kapele název. Po dlouhém hlavlámání se zrodil TELEGRAF. Veřejné vystupování před rozrůstajícím se publikem si vynutilo úvahy o aparatuře, která by nám umožnila zachovat jeden ze základních kamenů bluegrassu - zpěv, a nenutila nás řvát jak na lesy. I v tomto případě se osvědčila inspirace u klasických kapel a Laďovy zkušenosti. Po několika konzultacích u odborníků (např. i THE LOG) jsme si pořídili kondenzátorový mikrofon a jednoduchou mono aparaturu, která podtrhuje naši snahu o zachování věrného, klasického zvuku.

Jak šel čas, odešla od nás Vanda plnit si své mateřské povinnosti, rozšiřoval se repertoár (jak do šířky, tak do náročnosti) a rostla i náročnost akcí, na kterých jsme hráli (country bály v Kunovicích, nebo pochovávání basy v Břestku).

Vrcholem tohoto období kapely bylo KUNOVICKÉ FOLKOVÁNÍ 98, kde jsme dělali předkapelu samotným PŘÍBUZNÝM. Tím ale také skončilo období společného hraní s Laďou Červenkou, který toho dne odešel do muzikantského důchodu (což mu ostatně dlouho nevydrželo).

Celé léto jsme hráli ve třech a za to, že Telegraf zůstal Telegrafem, je třeba poděkovat jak naší tvrdohlavosti, tak přízni publika. Velmi příjemně se nám hrálo třeba v Lázních Leopoldov, nebo v Bílovicích nad Svitavou, kde máme celý fanklub.

Koncem srpna se na nás usmálo štěstí v podobě štíhlého muže s černým stetsonem na hlavě a teď už značkovým pozlaceným banjem, který rozšířil kapelu opět na kvartet. Tím také začalo znovu pilné nacvičování a vystupování (countrybály v Květné a na Slovensku v Beckově, pochopitelně naše věrná hospoda Pod skalou a Lovecká restaurace na Smraďavce).

Do nového roku vstupujeme ve složení :

  • Robert "Vanavan" ADAMEC - kytara, zpěv
  • Vladimír "Plecháček" DOSKOČIL - mandolína, zpěv
  • Oto KELEMEN - banjo
  • Roman "Rumíš" RATHÚSKÝ - kontrabas, zpěv

a hosté

  • Jope FORMAN - foukací harmoniky
  • Pavel RAJMIC - housle

........ a přejeme Vám i nám pohodu a pěkné písničky, houslistu na stálo a na viděnou a na slyšenou .......