č. 35 - 30.8.2004

Kapela Telegraf se na živé vystoupení v Robinu Hoodovi těší


UH. HRADIŠTĚ (hof) - Rádi se smějete a rádi byste příjemně strávili jeden z posledních letních večerů? Jestli ano, tak v tom případě přijměte v pátek 3. září pozvání do amfiteátru buchlovického zámku. Hoffmannovo divadlo v Orlovně z Uherského Hradiště zde, od 20.30, zahraje komedii autora Karla Hoffmanna s názvem Nový Robin Hood a jeho rychlé šípy.
O čem je? Parta trampů sedí v hospodě, pije a zpívá. Mezi nimi je kluk Petr, který je už na první pohled trochu jiný. Nesní o kovbojíčcích prohánějících se po prériích, ale o Robinovi, jenž bohatým bral a chudým dával. Za svůj sen sklízí však od ostatních jenom posměch. Jednoho večera se mu zjeví Hermes - bůh vynalézavosti, obratnosti a chytrosti - a věnuje Petrovi za sklenici piva klobouček Robina Hooda. Ten, kdo ho nosí, je sám před sebou i pro ostatní Robinem! A tak se lidé kolem Petra stanou aktéry příběhu o Robinovi, sázavské hvozdy se promění v Sherwood, kde se Robin setká s Malým Janem, slepým sluhou a Scarlettem. S nimi se pak vydá za šerifem, aby uplatnil nárok na svá práva. Tam také poprvé spatří Marianu...
 
Není bez zajímavosti, že o hudební nahrávku řady známých trampských a country písní, které se v představení objeví (i ty totiž taky patří do Petrova alias Robinova povědomí), se postarala známá hradišťská kapela Telegraf. O rozhovor v rámci blížícího se představení jsme proto požádali jednoho z jejích členů - Romana Rathúského:

Diskutovali jste mezi sebou hodně, než jste nabídku možné spolupráce s Hoffmannovým divadlem přijali?
Musím přiznat, že nás nabídka pana Hoffmanna velmi potěšila, takže diskuze o tom, zda ano či ne, byly rychle smeteny ze stolu. Jediná diskuse, která se vedla, se týkala "proveditelnosti" tohoto úkolu. Termíny byly totiž dost napnuté. Když to shrnu - na spolupráci jsme se už od začátku velmi těšili. Byla to pro nás nová a velmi zajímavá zkušenost.

Je to vaše první podobná zkušenost? Jaké má Telegraf zkušenosti s divadelními prkny?
Když pomineme besídky ve škole a školce, pak je to skutečně pro většinu členů Telegrafu první "aktivní" kontakt s divadlem. Pouze náš banjista (Zdeněk Hasala) před časem, ač Kroměřížan, hrál ve Slováckém divadle v představení Limonádový Joe. A při zkoušce Robina Hooda se vyjasnilo, že již tehdy to bylo v režii pana Hoffmanna.

Jaký je váš vztah ke zbojníku Hoodovi?
Robin Hood je velkou legendou, stejně jako Vilém Tell či Jánošík. Díky literatuře a filmu v něm vidíme veskrze kladného hrdinu, téměř jakéhosi "Mirka Dušína anglického středověku".

Objevila se mezi požadovanými písněmi nějaká, kterou jste vůbec neznali?
Vzhledem k tomu, že téměř všechny skladby jsou hity táborových ohňů, tak jsme většinu znali. Přesto se vyskytla jedna, kterou jsme neznali vůbec. Za tu jsme však nabídli "plnohodnotnou náhradu"...

Jak se na páteční vystoupení těšíte?
Na většině vystoupení jsme přítomni pouze prostřednictvím nahrávky, takže se na tuto naši premiéru velmi těšíme!

 

Autor: hof